Приватний капітал має допомагати країні під час війни
Українське бізнес-співтовариство, безумовно, постраждало від повномасштабних воєнних дій, що відбуваються на території України. Тим не менш, деякі підприємці активно включилися у благодійні ініціативи, розуміючи, що слід захищати державу, яка забезпечила їм можливість побудувати бізнес. Людиною, що стоїть на тій точці, що приватний капітал повинен допомогти Україні, є інвестор Максим Кріппа, який заснував власний благодійний фонд у 2022 році.
MK Foundation не збирає донатів
Благодійний фонд MK Foundation почав свою роботу навесні 2022 року. Рішення заснувати фонд Максим Кріппа прийняв, за словами співробітників організації, буквально в перші дні повномасштабного вторгнення і вже тоді почалася робота. Але офіційні папери були оформлені тільки на початку травня 2022 року. Головною ж особливістю MK Foundation стало те, що всі витрати на забезпечення його роботи Максим Кріппа взяв на себе, ставши єдиним спонсором усіх програм. На поточний момент MK Foundation направив на благодійну допомогу понад 739 мільйонів гривень.
Програми фонду передбачають допомогу Силам Оборони України, а також цивільному населенню. Вони, що цілком закономірно, часто змінюються в залежності від ситуації і потреб. У перші місяці роботи основний акцент робився на допомогу медичним установам і рятувальним службам. Тоді особливо серйозною проблемою були ракетні удари противника по мирних містах в умовах недостатньо добре працюючої ППО. MK Foundation закупив і передав 30 медичних автомобілів, швидких та реанімобілів, а також 5 пожежних машин.
Паралельно з цією цивільною програмою запрацювала і програма надання технічної допомоги військовим. Тоді та й зараз захисники України гостро потребують транспортних засобів. Машини на фронті – витратний матеріал, хоч і досить недешевий. Співробітники MK Foundation за словами військових розповідають про те, що середній термін служби автомобілів на передовій становить кілька тижнів, але, звичайно, бувають і випадки, коли автомобіль виходить з ладу за кілька перших годин служби на нулі. На сьогодні MK Foundation закупив і передав вже понад 1,5 тисяч автомобілів, передачі військовим відбуваються по кілька разів на тиждень.
Інші програми MK Foundation не менш цікаві. Йдеться про закупівлю човнів для рятувальних операцій у Херсонській області після теракту на Каховській ГЕС. Передачу генераторів для цивільних установ під час зимових блекаутів 2022 року. А також роботу у партнерстві з Мінцифрою по створенню “Армії дронів” та закупівлі 70 безпілотних комплексів.
Але однією з найбільш унікальних рис MK Foundation є те, що незважаючи на затяжний характер війни в Україні та виснаження багатьох благодійних організацій, фонд не тільки продовжує свою роботу, але і не знижує темпи. На сьогодні в планах організації: створення пересувних ремонтних станцій, модульних казарм та розвиток програми гуманітарного розмінування.
Слід зазначити і ще одну особливість, пов'язану з роботою MK Foundation. Не потребуючи донатів і закликів до збору коштів, Максим Кріппа залишається непублічною людиною. Він не дає інтерв'ю і навіть коментар від засновника фонду отримати майже неможливо. Цікаво, що в період лютневих ворожих інформаційних атак на MK Foundation Максим Кріппа також утримався від будь-яких заяв.
Усі активи повинні працювати на благодійність
На створенні фонду Максим Кріппа не зупинився і бере участь у великій кількості благодійних ініціатив, звичайно, максимально непублічно. Умовно, благодійну діяльність Максима Кріппи поза MK Foundation можна розділити на два типи. До першого належать проекти, які реалізовуються за підтримки компаній, що входять до інвестиційного портфеля Максима Кріппи. До другого: ініціативи, які Максим Кріппа підтримує від свого імені.
Однією з компаній, яка належить інвестору, є кіберспортивна організація NAVI, яка вже отримала дві символічні нагороди від платформи United24. Кіберспортсмени NAVI діляться призовими, організовують і проводять благодійні турніри, перераховують гроші від продажу мерча і т.д. Наприклад, жіноча команда NAVI Javelins передала на підтримку охорони здоров'я України $1 мільйон. А на організованому організацією турнірі BORN TO BE BRAVE вдалося зібрати і передати в United24 ще $0,5 мільйона.
Втім, щодо благодійного турніру BORN TO BE BRAVE слід зробити ремарку. Реальний розмір зібраних коштів був набагато скромнішим. До півмільйона доларів вдалося дійти завдяки тому, що організація NAVI зробила пожертвування у розмірі $200 тисяч, а потім і Максим Кріппа виділив з особистих коштів ще $100 тисяч.
Також до інвестиційного портфеля Максима Кріппи входить компанія Maincast, яка під час трансляції світового турніру PGL Major Copenhagen по Counter-Strike 2 оголосила збір пожертвувань на користь “Азова”. Тоді вдалося зібрати більше 5 мільйонів гривень, але Максиму Кріппі сума здалася недостатньою, і він її подвоїв.
Перелік благодійних ініціатив, в яких беруть участь компанії Максима Кріппи, його фонд або він особисто, досить великий і не вичерпується згаданими фактами. Але наводити його повністю немає можливості, як і необхідності. Написаного вже достатньо для того, щоб зробити висновок: бізнес може підтримувати країну під час війни і багато в чому він так і робить. Не тільки за рахунок податків, але і через благодійність.